Ana Sayfa
Berco S.P.A
A Company
of Thyssen Krupp
Technologies

1920 yılında kurulan ve paletli araçlara ait parçaların üretim alanında 70 yılı aşkın tecrübesiyle lider bir kuruluş olan Berco S.P.A , her türlü taşıyıcı takım gereksinimleri için yenilikçi, güvenilir ve ekonomik çözümler sunmaktadır. Bunun dışında , Berco , aynı zamanda paletli araçların bakım ve onarımı için teçhizatların ve içten yanmalı motorların rektifiye edilmesi için gerekli makine ve teçhizatların da önde gelen bir imalatçısıdır.

Berco her yıl 120.000 çelik işleyerek 80.000 ton palet zinciri, 1.000.000 adet rulman, 100.000 adet ara tekerlek ve 2.500.000 adet palet pabucu imal etmektedir. Bu üretim hem paletli makine imalatçıları hem de Berco'nun dünya çapındaki kendi yenileme pazarı bayileri tarafından kullanılmaktadır. Berco aynı zamanda yılda toplam olarak 1.000 adet takım tezgahı üretmektedir.

Biri Ferrara yakınlarında Copparo ve diğeri de Venedik yakınlarında Castelfranco'da olmak üzere toplam 220.000 m2 kapalı alanı olan iki fabrikasında 1800 kişi çalışmakta ve bu da Berco'yu günümüzde kendi sektöründe en önemli şirket haline getirmektedir.

Üstün mühendisliği, yenilikçi teknolojisi, kapsamlı teknik bilgi birikimi ve en son teknolojiden yararlanan imalat süreçleri, size sunulan ürünlerin ve hizmetlerin toplam kalitesi garanti edilmektedir.

Tasarım sürecinde en modern bilgisayar destekli teknolojilerden yararlanan Berco en zorlu teknik ve fonksiyonel şartları gerektiren araçların muhtelif aksamlarını tasarlayabilmektedir. Bu parçaların tasarımı, parçanın şeklini fonksiyonel ve yapısal sınırlamalara göre tanımlayan üç boyutlu ekranları bulunan CAD paketlerinin kullanıldığı bilgisayarlarda yapılmaktadır. Parçalar ve takımlar üzerinde doğal bir ölçekte testlerin gerçekleştirilmesi için uygun şekilde tasarlanmış olan gerilme simülatörleri, ekstensometrik tekniklerden yararlanarak bu parça ve takımların farklı uygulamalarda davranışlarını değerlendirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu şekilde işlenen bütün veriler imalat tasarımlarına dönüştürülür ve CAM ve DNC teknikleri kullanılarak bu tasarımlar üretim araçlarını üreten sayısal olarak kontrol edilen makinelere iletilir.

Berco, ISO 9001 uluslararası standardına göre belgelendirilmiş bir Kalite Kontrol sistemine sahiptir. Kalite kontrol yönetimi, 150 uzmandan oluşan bir ekibiyle üretimin herhangi bir safhasında herhangi bir bölüme müdahale ederek ürün kalitesine ilişkin standartların daima sürdürülmesini sağlayabilecek güce sahiptir. Berco satıcılarında başlayan kontrol mekanizması teslim alınan mallar üzerinde, imalatın çeşitli evrelerinde ve mamul ürünlerde devam eder. Modern laboratuarlar ve kimyasal - fiziksel muayenede kullanılan elektronik sistemler bütün imalat sürecinin kontrol altında olmasını sağlar.
Sıcak Döküm Kalıplarının üretimi, tasarım safhasından başlayarak mamul ürünü tamamen otomatik süreçlerde üreten en son teknolojiye sahip DNC iş merkezlerinden yararlanarak gerçekleştirilir. Bu şekilde üretilen döküm kalıpları, gerçek presleme ile matematiksel modeller arasındaki varyasyonların üç boyutlu modellerini üretebilen robot sistemler tarafından bir son teste tabi tutulur. Bu bilgisayarlı teknolojiler, oldukça esnek bir üretim sürecinin yanı sıra olağanüstü bir kalite standardının başarılmasını sağlar.

Berco, Avrupa'da en modern sıcak döküm tesislerinden birine sahiptir. Bütün döküm hatları, "merkezi teknik kontrol" noktasından doğrudan kontrol edilen bilgisayar sistemleri ile işletilir. Zincir halkalarının dökümü için kullanılan pres hattında bütün üretimin tasarım spesifikasyonlarına uygun olmasını sağlayan otomatik ön ısıtma ve sıcak kesim makineleri bulunmaktadır. Rulman dökümünde kullanılan modern bir üretim hattında 5.000 tonluk ve 2.000 tonluk otomatik presler bulunmaktadır ve saatte 240 adetli bir hızla 70 kg ağırlığında döküm parçalar üretilebilmektedir. Modern teknolojinin kullanılması sayesinde üretim her zaman tutarlı bir kalitede gerçekleştirilmektedir.

Berco'nun metalürji bölümü, en iyi mekanik özelliklere sahip çelik elde etmede en önemli rolü oynayan ısıl işlemle (Heat Treatment) bağlantılı işlemleri kontrol eder. Kasa sertleştirmek için geleneksel su verme işleminden en yeni "derin sertleştirme" tekniğine kadar ısıl işlem, üretimin belirtilen parametreler dahilinde olmasını garanti etmek için otomatik kontrol sisteminden yararlanan en son teknoloji ürünü makinelerin yardımıyla gerçekleştirilir ve bu da en yüksek kalite standartlarını sağlar. Ağır kullanım koşullarına maruz kalan parçalar, Berco'nun paletli araç parçalarına mükemmel servis ömrü kazandıran tutarlı bir sertlik derinliği ile birlikte yüksek derecede bir sertlik derecesi üreten bir şekilde son olarak sertleştirilir.

İmal edilen milyonlarca zincir, Berco tecrübesinin ve kalitesinin kanıtıdır. Geliştirilmiş olan özel çelikler ve ısıl işlem süreçleri Berco parçalarının mükemmel bir servis ömrüne sahip olmasını sağlamaktadır. Her bir tek üretim safhası için de özel makineler geliştirilmiştir ve en kusursuz kontrol sistemleri ile birlikte bu makineler Berco ürünlerini üstün kalite ve güvenilirlik bakımından dünyada en iyi bilinen ürünler haline getirmektedir. Çelik için derin sertleştirme teknolojisi, ciddi aşınmaya maruz kalan bu alanlarda en yaygın uygulama alanlarına sahiptir: palet baklalarının çok yüksek bir sertlik derecesi, pim ve kovanların sürtünme yüzeylerinin çok yüksek bir sertlik derecesi, palet pabuçlarının toplam sertliği, Berco paletlerini emniyetli güvenilirliğe sahip bir ürün haline getirmektedir. Berco'nun yağlı palet zincirlerinde özel Berco çift dudaklı sızdırmazlık sistemi kullanılmaktadır; bu sistem, fabrikaların en zorlu uygulamalarında bile kıskanılacak bir ün kazanmıştır.

En güç çalışma koşularında bile metal yorgunluğuna ve aşınmaya karşı mükemmel direnç, Berco Palet Baklalarının en ayırt edici özelliğidir. Daha iyi ürünler elde etmeyi amaçlayan sürekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri, Berco baklalarının en yüksek kalite standartlarına ulaşarak dünyada eşi benzeri olmayan bir üne sahip olmalarını sağlamaktadır. Aşınmaya karşı yüksek direnç, uygun bir sertlik derecesi, yeterli bir sertlik derinliği ve ısıya bakla gövdesinin yüksek mukavemeti ile birlikte sağlanır. En sıkı kalite kontrol standartları ile birlikte imalat süreçleri, metalürjik özellik ve ısıl işlem süreçleri Berco palet pabuçlarına daha uzun bir ömür kazandırır; bu gerçek, orijinal ekipman olarak Berco paletlerini kullanan dünyanın önde gelen paletli araç imalatçıları tarafından tescil edilmiştir.

Tasarımın doğrusallığı, üretiminin basitliği ve güvenilirliği, Berco Makaralarını diğerlerinden ayıran özelliklerdir. Rulmanın dış kısmı, sertleştirme tesislerine gönderilmeden önce, kaba şekillendirme ve delme işlemlerinden geçen sıcak döküm işlemiyle üretilen yarı rulmanlardan yapılır. Birleştirme işlemi otomatik kaynak ile yapılır; sonra, rulman kılıfı için üretim safhasını tamamlayan bitirme ünitelerine aktarılır. Bu aşınmaya maruz kalan yüzeylerin "derin sertleştirme" yöntemiyle ısıl işlemden geçirilmesi sonucunda kullanım sırasında rulmanın deliğinin deforme olma olasılığı ortadan kaldırılır ve Berco rulmanları için maksimum servis ömrü garanti edilir.

Rulmanlar ve ara tekerlekler için kullanılan Millerin bir saha bilgisayarı tarafından kontrol edilen tam otomatik imalatı 14 adet torna makinesi içeren ve aynı sayıda robotlar tarafından sağlanan sayısal kontrollü iki paralel üretim hattından oluşan FMS (Esnek İmalat Sistemi) ile gerçekleştirilir. Aşınma direnci Berco zincirlerinin Pim ve Kovanları için önemli bir gereksinimdir. Özellikle palet kovanları yüksek derecede aşınmaya maruz kalırlar. Kovanlar bir zincirin özellikle de yağlı zincirlerin hizmet ömründe en temel rolü oynar. Pimler ve kovanlar, en modern tasarım, üretim, ısıl işlem ve kalite kontrol sistemleri kullanılarak spesifik bir entegre süreçle üretilerek kullanımda olağanüstü sonuç verirler.

Palet Pabuçları üretim bölümü, CIM (Bilgisayarlı Entegre İmalat) kontrolü çerçevesinde toplam üretim amacına yönelik olarak Berco dahilinde yeni bir gelişmedir. Bu tamamen otomatik bölümün yıllık 40.000 tonluk mamul ürün üretim kapasitesi bulunmaktadır. Bu rakam, 2.5 milyon pabuca eşdeğerdir. Tesis, çelik profillerin bulunduğu depolardan otomatik olarak beslenen üç adet kesme ve delme hattından oluşmaktadır.
Pabuçların hareketi, paletleri ya, bir saha bilgisayarı tarafından kontrol edilen bir süreç içi depoya veya doğrudan sertleştirme, tavlama ve yeniden paletleme tesisine aktaran bir otomatik sistem vasıtasıyla sağlanır. En son teknoloji ürünü ısıl işlem ve metalürjik gelişmeler, Berco palet pabuçlarının en aşındırıcı ve zorlu koşullarda bile olağanüstü bir hizmet ömrüne sahip olmasını sağlar.

Berco ürünleri, döküm çelikten mamul çelik Tahrik Dişlilerinin ve hem döküm çelik hem de en son imalat teknikleriyle üretilen Ara Tekerleklerin üretimi ile tamamlanır ve bunların tamamı CAD-CAE sistemleri kullanılarak tasarlanır ve test edilir. Bu tür sistemler en fazla gerilmeye maruz kalan alanların tanımlanmasını ve ara tekerlekler maksimum etkinliğe ve hizmet ömrüne sahip olarak üretilecek şekilde kendi kritik noktalarında yeniden tasarlanmalarını mümkün kılar. Berco ayrıca zincir dişli segmanlar da imal etmektedir. Bu dişli segmanları özel derin sertleştirilmiş çelikten imal edilir ve optimum tanecik akışını garanti ederek segmanların dişlerine en yüksek sertlik kalitesi, aşınma direnci ve çatlama dayanımı kazandıran yegane bir sistem kullanılarak sıcak dökümle imal edilir.

Takım Tezgahları Bölümünde Berco, kendi dahili gereksinimleri için makineler ve tesisler ve araç parçalarının bakımı ve onarımı için teçhizatlar tasarlamaya ve üretmeye ilaveten, her boy içten yanmalı motorun rektifiye edilmesinde kullanılan makineleri de imal etmektedir. İleri teknolojiden ve en son torna merkezlerinden yararlanarak imalat işlemlerini programlamak suretiyle, bütün Berco makinelerinin ana parçaları en yüksek kusursuzluk ve tutarlılık standartlarında imal edilir. En sofistike teknikler kullanılarak yapılan bilgisayarlı üç boyutlu kontrol ve testler sayesinde Berco takım tezgahları eşsiz bir kaliteye, servis ömrüne ve teknik mükemmelliğe sahip olur ve bu özel alanda Berco dünya lideri haline gelmektedir.